Byty k pronájmu Praha – Pronajmout nebo rovnou koupit?

 

Šíře nabídky bytů k pronajmutí Prahu řadí mezi ty nejatraktivnější lokality v celé střední Evropě. Je zde skutečně z čeho vybírat a záleží tedy pouze na vás, zda si nějaký byt pronajmete anebo zvolíte raději rovnou koupi a tedy stěhování do vlastního. Při tomto rozhodování hraje stále silnou roli určité dogma o tom, že nejlepší je zkrátka investovat do vlastního bydlení, ale za pravdivé to lze považovat pouze v některých případech.

 

Jak se správně rozhodnout?

Máte-li dostatek vlastních finančních prostředků, pak zřejmě o pronájmu ani uvažovat nebudete. Pokud máte však k dispozici pouze menší část potřebné sumy a byli byste nuceni vzít si hypotéku, pak už se nacházíte v situaci, kdy je třeba zvážit veškerá pro a proti. Je zkrátka potřeba mít reálnou představu o tom, co si můžete dovolit a zda vaše zaměstnání i rodinný stav dávají dobré předpoklady k tomu, že budete dlouhodobě schopni plnit své závazky vyplývající z hypotečního úvěru a zároveň vám zůstane dost peněz na běžné výdaje.

 

Kdy do pronájmu?

Pronájem bytu je ideálním řešením například pro někoho, kdo tuší, že nevydrží dlouho na jednom místě a poměrně často se stěhuje. V takovém případě není moc o čem přemýšlet, protože v případě pronájmu stačí jen dodržet výpovědní lhůtu a za pár dní už můžete bydlet někde úplně jinde, podle vašich momentálních potřeb. Dát přednost pronájmu před koupí je většinou lepší i v tom případě, že jste čerstvým absolventem školy a máte zatím omezené příjmy. Rovněž lidé žijící single, kteří nemají dost naspořeno, by si měli uvědomit, že v případě výpadku jejich příjmu, nebude nikdo, kdo by za ně platil hypoteční splátky.

Nespornou výhodou pronájmu je fakt, že jako nájemník nemusíte řešit celou řadu nepříjemných záležitostí, které mohou být s užíváním bytu spojeny. Nejrůznější opravy, údržba a často i základní vybavení jsou obvykle starostí majitele a vás se podle občanského zákoníku týkají jenom drobnější opravy definované vyhláškou. Nezapomeňte ale na důležitou skutečnost, že jako potenciální nájemník byste měl hned od počátku působit solidním dojmem, protože poptávka po volných bytech k pronajmutí je dnes v Praze značná a nájemce si může vybírat, což si ostatně můžete ověřit v následujícím článku.

 

Byty k pronájmu Praha – máte svá práva i povinnosti

Jestliže jste se tedy z jakýchkoliv důvodů rozhodli dát přednost pronájmu před koupí bytu, dobře zvažte svoje finanční možnosti a teprve pak vybírejte vhodný byt podle velikosti, vybavení a lokality, která by vám nejlépe vyhovovala. Nezapomeňte vždy k inzerovanému nájmu připočíst i náklady spojené s běžným provozem bytu jako jsou zálohy na vodu, elektřinu nebo plyn. Většinou totiž do výše nájemného zahrnuty nebývají a společně s výdaji za telefon a internet mohou v závislosti na velikosti bytu a na vaší spotřebě dosáhnout i několika tisíc korun.V této souvislosti jsou zajímavé následující údaje.Zatímco v roce 2016 platil člověk v Praze za byt o velikosti 65 metrů čtverečních průměrný nájem 17 160 korun, pak v roce 2017 tento nájem přesáhl již 19 000 a to bez poplatků.

I lokalita hraje svou roli

Kromě velikosti bytu, úrovně jeho opotřebení a například i podle toho, zda a jak je zařízen, hraje ve výši nájmu jednu z hlavních rolí především atraktivita městské části, v níž se byt nalézá. Byt v blízkosti Václaváku bude logicky podstatně dražší než byt stejných parametrů, který se nachází na některém z okrajových pražských sídlišť.

Co všechno vás čeká?

Momentální nedostatek volných bytů dává určitou výhodu jejich majitelům a sehnat slušného nájemníka není dnes v Praze nijak zásadní problém. Pro vás jakožto zájemce o pronájem z toho však vyplývají některé záležitosti, na které je třeba přistoupit a rozptýlit tak případné obavy pronajímatele z toho, že by mohl byt pronajmout někomu nespolehlivému, s kým bude mít v budoucnu problémy. V některých západních zemích je zcela běžné, když po vás majitel bytu vyžaduje určité reference od vašeho zaměstnavatele, případně i od bývalých pronajímatelů. U nás se to sice běžně neděje, ale chcete-li získat určitou výhodu před dalšími uchazeči o pronájem, nabídněte takové reference dobrovolně a ukažte tak, že z vás bude solidní nájemník. Jsou to jen maličkosti, které vás nijak zvlášť nezatíží, a buďte rádi, že se nemusíte potýkat s takovými požadavky, jako někteří ze zájemců o pronájem z tohoto příspěvku.

 

Aby byly vztahy korektní

Pokud tedy máte to štěstí a byt, který jste si vybrali, skutečně získáte do nájmu, nezapomeňte si hned na začátku ohlídat a zkontrolovat některé podstatné věci. K těm hlavním patří stav elektroměru a plynoměru, který je následně při převodu energií zapsán do smlouvy a od něhož se bude v budoucnu odvíjet i výše případného doplatku za tyto energie. Jde zkrátka o to, abyste při příštím vyúčtování nebyli nuceni platit za něco, co jste nespotřebovali.

Správně sepsaná smlouva

Dobře napsaná smlouva o pronájmu by měla krom výše nájemného a doby, na kterou je uzavřena, obsahovat i případný soupis a stav vybavení a stejně tak, jako je důležitá počáteční kontrola elektroměru i plynoměru, je důležité, aby skutečný stav věcí v bytě odpovídal tomu, co je na papíře. Vyhnete se tak v budoucnu případným nepříjemnostem a hned od počátku trvání vašeho nájmu nastavíte korektní vztahy, což se oběma stranám může jedině vyplatit.